تاثیر قهوه بیشتر است یا نوشابه انرژی زا؟

خوردن قهوه و نوشابه های انرژی زا به علت داشتن کافئین برای بالا بردن انرژی استفاده می شود. اما تا به حال به این موضوع فکر کردید تاثیر کدام یک از آن ها بیشتر است؟ در این مقاله می خواهیم این دو نوشیدنی کافئین دار را باهم مقایسه کنیم.

در بازار نوشابه های انرژی زای زیادی وجود دارد که قطعا نام آن ها را شنیده اید. با وجود اینکه نام های زیادی به عنوان نوشابه‌های انرژی زا به گوش می‌رسند ولی تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد مواد محرک اعصاب موجود در این نوشابه‌ها بیشتر از قهوه نیست. طبق یک مقاله منتشر شده در ماه سپتامبر مقایسه‌ای بین ۱۲ نوشابه انرژی زا با قهوه انجام شده، نتیجه بدست آمده نشان می‌دهد کافئین موجود در ۲۲۵ گرم از این نوشابه‌ها بین ۵۰ تا ۱۴۵ میلی گرم می‌باشد. البته اکثریت این نوشابه‌ها کافئینی معادل ۷۵ تا ۸۰ میلی گرم را دارند.

 

کمترین مقدار کافئین به‌دست آمده از نوشابه‌ای با طعم مخلوط میوه‌ها بود که دارای ۵۰ میلی گرم کافئین می باشد. بیشترین مقدار مربوط به نوشابه‌ای با عصاره لیمو بود که حاوی ۱۴۵ میلی گرم کافئین بود. از مارک‌های معروف این نوشابه‌ها،AMP دارای ۷۵ میلی گرم کافئین و RUSH، REDBULL و Coca Cola داری ۸۰ میلی گرم کافئین بودند.

در مصرف کافئین زیاده روی نکنید!

یکی از تهیه کنندگان این گزارش می‌گوید: “این خبر خوبی است که کافئین این نوشابه‌ها با قهوه تقریبا برابر است ولی از طرفی مصرف کنندگان این نوشابه‌ها می‌بایست هوشیار باشند، چرا که اکثریت این نوشابه‌ها دارای ظرف هایی هستند که محتویاتشان از ۲۲۵ گرم بیشتر است و مشتریان می‌بایست نسبت به این مسئله توجه کنند و با توجه به نیاز روزانه از مواد کافئین دار استفاده کنند.”

نکته مهم دیگر در مصرف نوشیدنی انرژی زا این است که در این نوشابه ها مقدار زیادی شکر وجود دارد. این نوشابه ها انرژی شما را بالا برده ولی مدت حفظ این انرژی کوتاه است. درحالی که نوشیدن قهوه در حفظ انرژی در زمان طولانی تر، بهتر عمل می کند.

شاید به زودی قهوه نیز با یکی از بر چسب‌هایی که روی آنها تصاویر گرافیکی انرژی زا بودن را نشان می‌دهد پشت ویترین مغازه‌ها دیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *