تاثیرات نوشیدنی بر ارواح

تاثیر نوشیدنی بر ارواح
در نگاه عمیق طب سنتی در بررسی تاثیرات مواد بر رفتار انسان بوده است.
تاثیر نوشیدنیها نیز موضوعی جدی در بررسی های طب سنتی میباشد

مقاله ارواح مقاله ارواح

یکی از موضوعات قابل تامل در بحث استفاده از مواد غذایی ونوشیدنی ها نگاه به عضو مورد هدف ماده موثره غالب در مواد است . وقتی ما یک نوشیدنی را انتخاب میکنیم تا مصرف کرده واز آن نیازی در بدنمان تامین شود باید به تاثیرات ابتدایی و ثانویه آن نیز توجه کنیم.
بطور مثال وقتی ما از نوشیدنی یا غذایی که با فلفل زیاد تهیه شده استفاده میکنیم وقصدمان افزایش اشتها است ،باید بدانیم که آن میزان فلفل روی حرارت معده و روی عملکرد روده و قلیان خون وحرارت کبد نیز اثر میگذارد ، ودر طولانی مدت باعث ابتلا به مشکلات روده ،حساسیتهای پوستی ودر اوج تغییر ویا اختلال در طبیعت کلی بدن ما  میشود .
وقتی ما از نمک زیاد در غذا استفاده میکنیم شاید لذت غذا خوردن  افزایش یابد ولی فشار خون  در بدن ،محل اصلی اثر ماده موثره نمک است ودر آینده معادلات سلامتی را در بدنمان  تغییر میدهد .
واما نوشیدنی ها یی که مواد موثر ه آن در قسمتی از بدن اثر لحظه ای دارد ودر قسمتی دیگر اثر طولانی مدت نیاز به دقت و وسواس بیشتری برای  انتخاب ومصرف  آن هست. اگر ما شناختی روی اعضای حساس وپر اثر که سرعت تاثیر پذیری بالایی هم دارند مثل مغز داشته باشیم از بسیاری موارد مصرف خود پرهیز میکنیم و بسیاری دیگر را جایگزین آنها میسازیم.
مغز ما دارای چند بخش مختلف است که این بخشها تنها  در تعادل باهم عملکردی صحیح از خود ارائه میکنند .

*چگونه میتوانیم از نوشیدنی برای افزایش نشاط وفرح، همراه با تقویت سلامتی بهره بگیریم؟
ما نوشیدنیهای زیادی داریم که ماده موثره درون آنها  بعلت استفاد ه از گیاهان خاص و یا فرایند های تهیه  مختلفی که دارند ،بر  بخشهای خاصی از مغز اثر میگذارد .
.یکی از مناطق حساس و مورد هدف نوشیدنی هایی که باعث فرح کاذب ومخرب در مغز میشود، قسمتی به نام (وهم) است.که جناب خوارزمی بدین شرح بیان میکند : مغز داری پنج ناحیه است (حافظه،متصرفه،حس مشترک، خیال، وهم ) ودر شرح ناحیه ی میفرماید:

وهم: قوه ای است که رابطه ی میان معانی جزئیه ی متعلق به محسوسات را از موافقت و مخالفت، دشمنی و دوستی و … درک میکند و جایگاه آن بخش آخر بطن میانی مغز است.
نکته: “رفتارهای شایسته و ناشایست توسط این ناحیه تحلیل و بالفعل میشوند”
لازم به ذکر است که پرکار و یا کم کار سازی ناحیه ای از مغز وقتی ایجاد شود باقی می ماند و تخریب های مغزی ترمیم پذیری بسیار ضعیفی دارند.

و حالا آشنا میشویم با یکی از تعاریف طب سنتی ایرانی به نام “روح” و وجود ارواح در بدن (البته با تعریفی متفاوت، از تعریف عمومی روح) که ارتباط مستقیم با موضوع مطروحه ما دارد.

*ارواح در طب سنتی به چه معنامیباشد؟

ارواح اجسام لطیفی هستند که بخارهای بخشهای لطیف خلطهای نیک (سودا-صفرا-بلغم-دم) پدید می آیند و بر سه قسم هستند: روح طبیعی- روح نفسانی -روح حیوانی.
برای ملموس شدن این اصطلاحات مثالی میزنم: آیا ما در قسمتهای مختلف اعضای بدنمان، باد وجود دارد؟ شاید بگویید نه ولی در این صورت پاسخی برای تورم پوست به هنگام ضرب خوردگی چیست؟ میدانیم مایعی در زیر پوست نیست!، عضلات هم افزایش حجم نداده اند! و کاملا مشهود میباشد که در اصطلاح طبی (ریاح) یا همان باد به زیر پوست جمع شده است. البته صرفا به صورت مثال برای تفهیم بیشتر مطلب از این مثال بهره گرفتم و مشابهتی با موضوع بحث وجود ندارد.

*عملکرد ارواح چگونه است؟

روح طبیعی: آن است که در کبد تولید شده و به وسیله وریدها از کبد به سایر اعضای بدن میرسد.
روح حیوانی: آن است که در قلب تولید شده و به وسیله شریان ها از قلب به سایر اعضای بدن میرسد.
روح نفسانی: آن است که در مغز تولید شده و به وسیله اعصاب به سایراعضای بدن میرسد.

بیان احساسات مانند  شادی ، غم ،ترس ،خجالت و… از حرکت روح به سمت ظهور وفرورفتن در بطن می باشد. مثلا : خجالت  حرکت متوالی روح است ، از بطن به ظاهر وبلعکس، که این احساس را   ایجاد میکند ، و در اصطلاح میگویند فرد ( سرخ و سفید شده ) اشاره به خجل شدن میکنند که نمود ظاهری آن ای اصطلاح میباشد.

شرح مفصل به علت بیان این مطلب بود که:

هنگامی که ما از نوشیدنی و خوراکی هایی استفاده میکنیم که اعضای رئیسه (کبد-قلب-مغز) ه را به تولید اثر، یعنی عمکرد تولیدی صحیح  تحریک میکند  ،باعث میشود
این اعضا تولید روح متکاثف کنند (با تراکم بالا یا با انرژی بالا که میتوانیم با کمک آن در فعالیت های هیجانی و فرح بخش باقی بمانیم.) و در بازه زمانی که اعضای رئیسه فعالیت تولید روح ندارند ما به حالت خستگی و بی حوصله بودن میرسیم.
فرح و نشاطی که توسط ارواح در بدن ما تولید میشود همان حالاتی است که در طب نوین با موضوع هورمونهای آدرنالین-اندروفین-دوپامین-سروتونین و… میباشد. جالب است اگر به عملکرد این هورمونها توجه کنید مشابه ارواح هستند. تمام تحریکات حسی  در قالب پنج حس مانند : موسیقی شاد، محیط جذاب و … در عملکرد و اثر گذاری بهتر ارواح نقش دارند.

*بطور مثال چه نوشیدنیهایی باید  برای لذت بیشتر ونشاط  نیکو نوشیده شود؟ و چگونه؟

نکته بسیار مهم زمانبندی این نوشیدن ها است، که بدانیم در چه بازه زمانی و چه حجمی بنوشیم تا تکاثف روح را حفظ کند.به عبارت دیگر در طب نوین میگویند:  ماده ی موثره در نوشیدنی الف (۷) دقیقه بعد از مصرف بالاترین سطح بروز اثر  را در بدن دارد ، یا در بالاترین سطح غلظت پلاسمایی قرار میگیرد. و تا (۷) ساعت بعد هم به صورت نزولی کاهش پیدا میکند. مانند اثر کافئین در قهوه که در ۴۵ دقیقه بعد از نوشیدن در بالاترین سطح اثر وغلظت پلاسمایی میباشد و تا ۳ الی ۵ ساعت دوام دارد.
قهوه یکی از نوشیدنی هایی میباشد که  اثر فرح بخشی و آرامبخشی بسیاری در بدن از خود به جا میگذارد. و علل ذکر شده محیط و هنگام نوشیدن در نوع عملکرد آن موثر است و قهوه تولید روح  بسیار زیادی را دارد، زیرا که هم اثر در کبد و هم در مغز میگذارد و اثر مغزی آن باعث تاثیر ایجاد هیجان و تاثیر روی قلب و گردش خون است. و در خود مغر نیز باعث افزایش دقت و حافظه میگردد و خستگی را کاملا رفع و نشاطی از جنس نیکو ایجاد میکند.
قهوه یکی از برترین نوشیدنی هایی میباشد که میتواند احساس فرح و افزایش عملکرد در مغز ،وبهبود عملکرد در گوارش وهمچنین افزایش بازدهی عضلانی  را در ورزش برای ما به ارمغان  بیاورد.
جالب است که بدانیم در گذشته قهوه را با نام (بٌنّ) به معنی شراب جامد یاد میکردند.

مسعود ندرلو
پژوهشگر صنعت قهوه و نوشیدنی های سلامتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *