موندو مایا

موندو مایا
زیرگونه ای که اگر در خاکی سالم با کیفیتی بسیار خوب و در ارتفاعات بیش از ۱۳۰۰ متر کاشته شود بسیار پر بازده خواهد بود و با شرایط جنگلداری-کشاورزی نیز سازگار است.
ظاهر
قد: کوتاه
رنگ نوک برگ ها: برنز
اندازه دانه قهوه: بزرگ
زراعت
ارتفاع بهینه:
پنج درجه شمالی تا پنج درجه جنوبی: > 1200 متر
پنج تا پانزده درجه شمالی و پنج تا پانزده درجه جنوبی: > 900 متر
بیشتر از پانزده درجه شمالی و بیشتر از پانزده درجه جنوبی: > 700 متر
پتانسیل کیفیت در ارتفاع بالا: بسیار خوب
برداشت بالقوه: بالا
زنگ برگ قهوه: مقاوم
بیماری گیلاس قهوه: متحمل
نماتدها: مقاوم
اولین سال تولید سال دوم
نیازهای تغذیه ای بالا
رسیدن میوه متوسط
نسبت دانه قهوه به گیلاس آن بسیار بالا
تراکم کاشت ۴۰۰۰ – ۵۰۰۰ در هکتار (با استفاده از هرس تک ساقه)
اطلاعات بیشتر در خصوص زراعت این زیرگونه نماتدها: این زیرگونه به گونه های Pratylenchus مقاوم نیست اما به برخی از گونه های Meloidogyne مقاوم است.
نکته مهم در خصوص هیبریدی های F1: بذرهای گرفته شده از گیاهان هیبریدی ویژگی های مشابه گیاهان مادر را نخواهند داشت که به آن تفکیک نژادی گفته می شود. این بدان معناست که ظاهر و رفتار گیاه مانند والدین خود نخواهد بود و عملکرد زراعی، مقاومت در برابر بیماری های مختلف، کیفیت و یا سایر ویژگی های خود را از دست می دهند. تکثیر این زیرگونه تنها از طریق تکثیر کولونی امکان پذیر است و از مکان هایی قابل اعتماد خریداری می شود.

ژنتیک
اصل و نسب T5296 * الحاق اتیوپیایی ET01 (مجموعه CATIE)
توصیف ژنتیکی هیبریدی F1 (مخزن ژنی)
تاریخچه یک هیبریدی نسل اول (F1) که از تلاقی بین T5296 از تیمور هیبریدی که در مقابل زنگ برگ قهوه مقاوم است و یک نژاد بومی اتیوپایی از مجموعه قهوه مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی گرمسیری (CATIE) نشات می گیرد. انتخاب موندو مایا توسط ECOM-CIRAD در نیکاراگوئه انجام شد.
هیبریدی های نسل اول در آمریکای مرکزی به عنوان بخشی از تلاش پرورش دهندگان برای افزایش تنوع ژنتیکی زیرگونه ها در منطقه به حساب می آیند، چرا که زیرگونه های سنتی آمریکا از نظر ژنتیکی به شدت محدود شده اند.
به طور معمول والدین هیبریدی F1 به گونه ای انتخاب می شوند که از نظر ژنتیکی به یکدیگر نزدیکی نداشته باشند. این فاصله قدرت ترکیب را به حداکثر می رساند و به بازده بالا و قدرت کلی گیاه (به عنوان مثال تحمل در برابر یخبندان) بدون افت کیفیت قهوه در فنجان و یا مقاومت در برابر بیماری ها منجر می شود. تنها تعداد انگشت شماری از قهوه های هیبریدی F1 در جهان وجود دارد که بیشتر آن ها در ۱۰ سال گذشته توسعه یافته اند و اخیراً به صورت تجاری در دسترس کشاورزان قرار گرفته اند.

دسترسی
پرورش دهنده CIRAD-ECOM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *