سنترو امریکانو

سنترو امریکانو
بازدهی بسیار بالا و کیفیت بسیار خوب از ویژگی های این زیرگونه است. همچنین این زیرگونه سازگاری بالایی با کشاورزی – جنلگداری دارد.
ظاهر
قد: کوتاه
رنگ نوک برگ ها: سبز
اندازه دانه قهوه: بزرگ
زراعت
ارتفاع بهینه:
پنج درجه شمالی تا پنج درجه جنوبی: > 1000 متر
پنج تا پانزده درجه شمالی و پنج تا پانزده درجه جنوبی: > 700 متر
بیشتر از پانزده درجه شمالی و بیشتر از پانزده درجه جنوبی: > 400 متر
پتانسیل کیفیت در ارتفاع بالا: بسیار خوب
برداشت بالقوه: بسیار بالا
زنگ برگ قهوه: مقاوم
بیماری گیلاس قهوه: متحمل
نماتدها: مستعد
اولین سال تولید سال دوم
نیازهای تغذیه ای بسیار بالا
رسیدن میوه متوسط
نسبت دانه قهوه به گیلاس آن بسیار بالا
تراکم کاشت ۳۰۰۰ – ۴۰۰۰ در هکتار (با استفاده از هرس تک ساقه)
اطلاعات بیشتر در خصوص زراعت این زیرگونه این زیرگونه به تغذیه بسیار دقیقی نیاز دارد تا ریشه ها در زمین استقرار یابند و از نیتروژن بیش از حد اجتناب شود.
نکته مهم در مورد هیبریدی های F1: بذرهای گرفته شده از گیاهان هیبریدی ویژگی های مشابه گیاهان مادر را نخواهند داشت که به آن تفکیک نژادی گفته می شود. این بدان معناست که ظاهر و رفتار گیاه مانند والدین خود نخواهد بود و عملکرد زراعی، مقاومت در برابر بیماری های مختلف، کیفیت و یا سایر ویژگی های خود را از دست می دهند. تکثیر این زیرگونه تنها از طریق تکثیر کولونی امکان پذیر است و از مکان هایی قابل اعتماد خریداری می شود.

ژنتیک
اصل و نسب T5296 * رام سودان
توصیف ژنتیکی هیبریدی F1 (مخزن ژنی)
تاریخچه یک هیبریدی نسل اول (F1) که از تلاقی بین T5296 مقاوم در برابر زنگ برگ قهوه و گونه بومی رام سودان اتیوپیایی نشات می گیرد. این زیرگونه در برابر زنگ برگ قهوه مقاوم است و بازده بسیار بالایی دارد (در ارزیابی ها افزایش تولید ۲۲ الی ۴۷ درصدی نسبت به گونه های استاندارد در آمریکای مرکزی را نشان داد). زیرگونه سنترو امریکانو همچنین ثابت کرده است که اگر در ارتفاعات بالا به خوبی مدیریت شود، پتانسیل کیفیت فوق العاده ای خواهد داشت. این زیرگونه در سال ۲۰۱۰ برای کشاورزان آمریکای مرکزی منتشر گشت.
این زیرگونه توسط کنسرسیومی شامل موسسه تحقیقات فرانسوی CIRAD، یک شبکه منطقه ای از موسسات ملی قهوه در آمریکای مرکزی (PROMECAFE) و یک بانک ژنی قهوه در کاستاریکا (CATIE) ایجاد شد. زیرگونه های F1 در آمریکای مرکزی بخشی از تلاش پرورش دهندگان برای افزایش تنوع ژنتیکی زیرگونه ها در منطقه هستند، چرا که زیرگونه های سنتی آمریکا از نظر ژنتیکی به شدت محدود شده اند.
به طور معمول والدین هیبریدی F1 به گونه ای انتخاب می شوند که از نظر ژنتیکی به یکدیگر نزدیکی نداشته باشند. این فاصله قدرت ترکیب را به حداکثر می رساند و به بازده بالا و قدرت کلی گیاه (به عنوان مثال تحمل در برابر یخبندان) بدون افت کیفیت قهوه در فنجان و یا مقاومت در برابر بیماری ها منجر می شود. تنها تعداد انگشت شماری از قهوه های هیبریدی F1 در جهان وجود دارند که بیشتر آن ها در ۱۰ سال گذشته توسعه یافته اند و اخیراً به صورت تجاری در دسترس کشاورزان قرار گرفته اند.

دسترسی
پرورش دهنده CIRAD-CATIE-ICAFE-IHCAFE-PROCAFE-ANACAFE

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *