زیانهای قهوه برای بارداری و شیر دهی

این روزها مطالعات زیادی در مورد فواید و زیان‌های احتمالی قهوه و نوشیدنی‌های کافئین‌دار انجام می‌شود که به نظر می‌رسد با توجه به شیوع اخیر مصرف این نوع نوشیدنی‌ها، لازم است مردم کشور ما هم به نتایج آنها توجه داشته باشند.

زیان‌های احتمالی قهوه برای مادران

این روزها مطالعات زیادی در مورد فواید و زیان‌های احتمالی قهوه و نوشیدنی‌های کافئین‌دار انجام می‌شود که به نظر می‌رسد با توجه به شیوع اخیر مصرف این نوع نوشیدنی‌ها، لازم است مردم کشور ما هم به نتایج آنها توجه داشته باشند.

زیانهای قهوه برای بارداری و شیر دهی
زیانهای قهوه برای بارداری و شیر دهی

نقش کافئین در سقط جنین

یکی از تازه‌ترین این مطالعات در مورد نقش کافئین در بالا بردن احتمال سقط جنین است.

در مطالعه‌ای که در مرکز مطالعات کایسر در آمریکا انجام شده، مشخص شده مصرف بیش از ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز، در ماه‌های اول بارداری، می‌تواند احتمال سقط جنین را افزایش دهد.

این مطالعه تنها به نقش قهوه اشاره ندارد، بلکه میزان کافئین مصرفی روزانه را مورد بررسی قرار داده است.

کافئین می‌تواند در نوشیدنی‌های مختلف وجود داشته باشد؛ از جمله در چای، نوشابه‌های کولادار، نوشابه‌های موسوم به «انرژی‌زا» و همچنین شکلات.

بنابراین نتایج این بررسی، باید در مورد همه این نوشیدنی‌ها و خوراکی‌ها، تعمیم داده شود.

هم‌اکنون مراکز ارائه استانداردهای غذایی، مانند اداره استاندارد تغذیه‌ای انگلستان، میزان کافئین مجاز مصرفی برای زنان باردار را، ۳۰۰ میلی‌گرم اعلام کرده‌اند و تصریح شده که مقادیر کمتر از این برای زنان باردار هیچ‌گونه خطری ندارد.

میزان کافئین قهوه

این میزان کافئین تقریبا معادل ۴ فنجان متوسط قهوه معمولی است. در مطالعه جدید مقادیر کمتر هم خطرناک توصیف شده، چنان‌که مجریان آن می‌گویند مطالعات‌شان نشان داده احتمال سقط جنین در بین زنانی که تا هفته بیستم بارداری، ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین دریافت می‌کردند، ۱۵ درصد بود؛ در حالی که این رقم در بین سایرین، ۱۲ درصد بود و با افزایش میزان کافئین دریافتی، احتمال سقط جنین نیز تا ۲۵ درصد بیشتر می‌شد.

براساس مطالعات گوناگونی که پیش ازاین انجام شده بود، مشخص شده که کافئین از جفت عبور می‌کند و به جنین می‌رسد.

کاهش رشد جنین با کافئین

با این حال اثر آن در کاهش رشد جنین هنوز اثبات نشده و حتی در برخی مطالعات رد شده بود؛ به عنوان مثال، مطالعه‌ای که سال ۲۰۰۳ در موسسه تحقیقاتی کارولینسکای سوئد و با همکاری دانشگاه «اوپسالا» انجام شده بود، تاثیر کافئین و قهوه را بر کاهش رشد جنین رد کرده بود.

با وجود دقت و جامعیت این مطالعه خاص، باز هم اداره استانداردهای تغذیه‌ای انگلستان اعلام کرده که قصد ندارد در محدوده مجاز مصرف کافئین برای زنان باردار تجدید نظر کند. به گفته کارشناسان این اداره، برای تعیین استانداردهای تغذیه‌ای، باید مطالعات متعدد صورت گیرد تا فایده محدودیت‌های بیشتر روشن‌تر شود.

اما همان‌طور که اشاره شد، این مطالعه جدید، که در آخرین شماره نشریه «بیماری‌های زنان و زایمان آمریکا» منتشر شده، هشدارهای جدی‌ای می‌دهد.

به گفته این محققان، از آنجا که احتمال از دست رفتن زودرس بارداری، به خصوص در ماه‌های اول، بسیار زیاد است، به همه زنان باردار توصیه می‌شود در این دوره تا آنجا که ممکن است از نوشیدنی‌های حاوی کافئین اجتناب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *