اوالونا

اوالونا
زیرگونه ای با بازدهی بسیار زیاد در ارتفاعات بالا.
ظاهر
قد: کوتاه
رنگ نوک برگ ها: برنز روشن
اندازه دانه قهوه: بزرگ
زراعت
ارتفاع بهینه:
پنج درجه شمالی تا پنج درجه جنوبی: > 1600 متر
پنج تا پانزده درجه شمالی و پنج تا پانزده درجه جنوبی: > 1300 متر
بیشتر از پانزده درجه شمالی و بیشتر از پانزده درجه جنوبی: > 1000 متر
پتانسیل کیفیت در ارتفاع بالا: بسیار خوب
برداشت بالقوه: بالا
زنگ برگ قهوه: مستعد
بیماری گیلاس قهوه: متحمل
نماتدها: مستعد
اولین سال تولید سال دوم
نیازهای تغذیه ای بالا
رسیدن میوه متوسط
نسبت دانه قهوه به گیلاس آن بسیار بالا
تراکم کاشت ۴۰۰۰ – ۵۰۰۰ در هکتار (با استفاده از هرس تک ساقه)
اطلاعات بیشتر در خصوص زراعت این زیرگونه این زیرگونه در دو سال اول ممکن است در ایجاد ریشه مشکل داشته باشد. همچنین باید توجه کرد که این زیرگونه به تغذیه دقیقی نیاز دارد تا ریشه ها به درستی استقرار یابند و از نیتروژن اضافی اجتناب شود.
نکته مهم در خصوص هیبریدی های F1: بذرهای گرفته شده از گیاهان هیبریدی، ویژگی های مشابه گیاهان مادر را نخواهند داشت که به آن تفکیک نژادی گفته می شود. این بدان معناست که ظاهر و رفتار گیاه مانند والدین خود نخواهد بود و عملکرد زراعی، مقاومت در برابر بیماری های مختلف، کیفیت و یا سایر ویژگی های خود را از دست می دهد. تکثیر این زیرگونه تنها از طریق تکثیر کولونی امکان پذیر است و از مکان هایی قابل اعتماد خریداری می شود.

ژنتیک
اصل و نسب ناریلیس (کاتیمور) * الحاق بومی اتیوپیایی ET06 (مجموعه CATIE)
توصیف ژنتیکی هیبریدی F1 (مخزن ژنی)
تاریخچه این زیرگونه یک هیبریدی نسل اول (F1) از تلاقی بین ناریلیس مقاوم در برابر زنگ برگ قهوه و یک نژاد بومی اتیوپیایی از مجموعه ژرم پلاسم قهوه (CATIE) است.
این زیرگونه توسط کنسرسیومی شامل موسسه تحقیقات فرانسوزی CIRAD، یک شبکه منطقه ای از موسسات ملی قهوه در آمریکای مرکزی (PROMECAFE) و CATIE در سال ۲۰۱۰ ایجاد و منتشر شده است. هیبریدی های نسل اول در آمریکای مرکزی به عنوان بخشی از تلاش پرورش دهندگان برای افزایش تنوع ژنتیکی زیرگونه ها در منطقه به حساب می آیند، چرا که زیرگونه های سنتی آمریکا از نظر ژنتیکی به شدت محدود شده اند.
به طور معمول والدین هیبریدی F1 به گونه ای انتخاب می شوند که از نظر ژنتیکی به یکدیگر نزدیکی نداشته باشند. این فاصله، قدرت ترکیب را به حداکثر می رساند و به بازده بالا و قدرت کلی گیاه (به عنوان مثال تحمل در برابر یخبندان) بدون افت کیفیت قهوه در فنجان و یا مقاومت در برابر بیماری ها منجر می شود. تنها تعداد انگشت شماری از قهوه های هیبریدی F1 در جهان وجود دارد که بیشتر آن ها در ۱۰ سال گذشته توسعه یافته اند و اخیراً به صورت تجاری در دسترس کشاورزان قرار گرفته اند.

دسترسی
پرورش دهنده CIRAD-ECOM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *