دوره مقدماتی باریستا

باریستا شغلی است که در سال های اخیر توجه بسیاری از علاقه مندان را به خود جلب کرده است. شما در یک هفته می توانید کم و کیف این کار را به خوبی یاد بگیرید و از مهارتی که کسب کردید، درآمد داشته باشید. دوره باریستای مقدماتی لابراتوار قهوه میم در 3 جلسه 6 ساعته برگزار می شود. مبلغ این دوره 8 میلیون تومان می باشد.

این همه شغل؛ چرا باریستا؟!

باریستا کسی است که در کافه یا قهوه فروشی ها نوشیدنی هایی بر پایه اسپرسو آماده می کند. لته ای که در دست دارید، آیس آمریکانویی که در یک ظهر تابستان می نوشید، موکای داغی که در یک روز برفی می خورید همگی هنر دست یک باریستایی است که با علاقه و عشق به قهوه آن را آماده کرده است.

اگر علاقه دارید با آدم های زیادی معاشرت کنید، در محیط دلنشین کافه با عطر دلپذیر قهوه کار کنید و با یک نوشیدنی خوشمزه دیگران را خوش حال کنید، جای درستی آمده اید؛ باریستایی شغل ایده آل شماست.

شما در 3 روز آموزش هایی درباره قهوه خواهید دید که نظیر آن را در کتاب یا دوره دیگری پیدا نخواهید کرد. یک باریستا مانند یک کشاورز دان قهوه را می شناسد، مانند یک تاجر با بازار فروش آشنایی دارد و مانند یک مهندس با تجهیزات و ابزارآلات قهوه کار می کند. ترکیب همه این کارها شما را به یک باریستای همه فن حریف تبدیل می کند.

اگر عاشق قهوه ای، دیگه دنبال کار نگرد!

اگر عشق قهوه هستید و دوست دارید در این زمینه کار کنید و درآمد داشته باشید، نیاز به مهارت و توانمندی خاصی ندارید. علاقه شما و پشتکارتان کافی است تا شما را به باریستا تبدیل کند. کافی است در دوره مقدماتی باریستا ثبت نام کنید، با عشق سر کلاس ها حاضر شوید، دل به کار دهید و در نهایت با دانش و مهارت کافی به کار بپردازید.

چرا باید در دوره باریستا شرکت کنیم؟

خوشبخت ترین انسان ها کسانی هستند که از علاقه خود درآمدزایی می کنند. چند نفر را می شناسید که عاشق کارشان باشند؟ شما می توانید یکی از آن ها باشید. اگر علاقه شدید به قهوه و دنیای پر رمز و راز آن دارید و دلتان می خواهد تمام انرژیتان را وقف آن کنید، آن را به شغل دائمی خود تبدیل کنید و از آن کسب درآمد کنید.

شاید بگویید هیچ چیزی از قهوه و صنعت آن نمی دانید و صرفا علاقه مند هستید. همین کافی است! دوره باریستای مقدماتی از ریشه تا گل قضیه را به شما یاد می دهد. هر آن چه را نیاز است برای باریستا شدن بدانید، از اول به شما آموزش خواهیم داد و حیطه گسترده ای از اطلاعات قهوه را در اختیار شما خواهیم گذاشت.

قهوه از شایعه تا واقعیت

شما در دوره باریستای مقدماتی یاد می گیرید قهوه خوب و بد را از هم تشخیص دهید و بهترین انتخابی که یک باریستای حرفه ای می کند را داشته باشید. شاید پیش آمده است حرف های ضد و نقیض زیادی درباره قهوه شنیده باشید. مثلا قهوه بزریل بهترین قهوه دنیاست؛ قهوه فرانسه محصول کشور فرانسه است، هرچه قهوه تیره تر، کافئین آن بیشتر. درستی یا نادرستی حرف ها را تنها وقتی می فهمیم که با میوه قهوه، کشورهای تولید کننده، فرآوری قهوه و اطلاعاتی از این دست را از منبعی معتبر کسب کنیم. آن وقت است که می فهمیم قهوه بزریل بهترین قهوه دنیا نیست، فرانسه قهوه تولید نمی کند و رنگ قهوه ربطی به کافئین آن ندارد!

کلاس باریستای مقدماتی لابراتوار قهوه میم به شما اطلاعاتی دقیق از میوه قهوه، چگونه رشد درخت قهوه، فرآوری های گوناگون قهوه و قهوه تخصصی و تجاری ارائه خواهد داد تا بتوانید قضاوت درستی از شنیده ها و نظرات مختلف افراد درباره قهوه و پیرامون آن داشته باشید.

تا به حال اطلاعات روی بسته قهوه را خوانده اید و چیزی از آن متوجه نشوید؟ به طور مثال پروسس آن شسته باشد ولی شما ندانید این به چه منظور است. در کلاسی که برگزار می شود شما این توانایی را پیدا می کنید تا با اصطلاحات قهوه آشنا شوید و با شنیدن تنها یک کلمه، سیر رشد، فرآوری، برشته کاری و … آن را درک کنید.

5 مشکلی که باریستای تازه کار نمی داند.

  1. برای آن که دان قهوه به یک نوشیدنی خوش طعم در یک فنجان برسد، افراد مختلفی فعل و انفعالات گوناگونی روی آن انجام می دهند. کار هر کدام از این افراد مکمل و ادامه دهنده دیگری است تا در نهایت دان قهوه برشته شده به باریستا می رسد و نوبت هنرنمایی آن می شود. قبل از باریستا، برشته کار وظیفه رست قهوه را بر عهده دارد. اگر باریستا بداند که دان قهوه چگونه رست شده است، یک نقشه راهنمای کامل را در اختیار دارد. آن وقت می تواند نوشیدنی بی نقص و مطابق میل مشتری را سرو نماید.

2. فرض کنید شما قرار است شغل راننده را داشته باشید، ولی طرز راندن و کار با اتوموبیل را بلد نباشید؛ آنوقت چه اتفاقی می افتد؟ باریستا نیز باید با دستگاه های مختلفی از جمله آسیاب قهوه ، دستگاه اسپرسو و… کار کند. اگر نداند طرز کار و چگونگی کارکرد آن چگونه است، چگونه می تواند اسپرسو درست کند یا قهوه را درست آسیاب کند؟ فکر کنم کاملا متوجه داستان شدید؛ پس مطمئن باشید در کلاس باریستا با انواع دستگاه های مختلف اسپرسو ، آسیاب قهوه و… آشنا می شوید و کار با آن ها را یاد خواهید گرفت.

3. بیشترین قسمت قهوه را آب تشکیل می دهد. آب و کیفیت آن در طعم و عطر قهوه موثر است. آیا دستگاه اسپرسو نیاز به تصفیه آب دارد؟ آیا داشتن سختی گیر آب برای دستگاه اسپرسو کافی است؟ این ها سوالاتی است که فصل کنترل کیفیت استاندارد آب در اسپرسو به جواب آن دست پیدا می کنید.

4. عوامل زیادی دست به دست می دهند تا یک فنجان اسپرسو خوش طعم تهیه شود. گاهی با تمام تلاش هایی که یک باریستا انجام می دهد، باز طعم درستی از قهوه به دست نمی آید و بهترین عصاره گیری رخ نمی دهد. در قسمت بستر سازی و تاثیر چنلینگ شما با تمام حالت هایی که در عصاره گیری رخ می دهد آشنا می شوید تا در نهایت بتوانید بهترین آن را انجام بدهید.

5. سایز سابه قهوه یکی از مهم ترین معیارهای دم آوری آن است. قهوه باید متناسب برای هر دستگاهی آسیاب شود. یکی از مهارت های باریستا به دست آوردن یک درجه مشخص از سایز سابه، با هر آسیاب قهوه ای می باشد. باریستا با داشتن ابزار اندازه گیری و تسلط به استفاده از آن می تواند با تمرین با هر آسیاب قهوه، بهترین قهوه آسیاب شده را تهیه کند.

باریستایی به اسپرسو خلاصه نمی شود

شاید فکر می کنید باریستایی یعنی زدن یک قهوه و نهایتا لته آرت و کار تمام شد! در حالی که کار باریستا به اینجا ختم نمی شود. یک باریستا باید کار با انواع دم افزار ها را بلد باشد. سایفون، V60، کمکس و فرنچ پرس برخی از دم افزارهای موج سوم قهوه بوده که طرز کار با آن ها را در این دوره آموزشی یاد خواهید گرفت. اوج هنر یک باریستا، دم آوری قهوه به روش دستی و با استفاده از این دم افزارها خواهد بود. باریستای حرفه ای که بلد باشد با هر دستگاه و دم افزاری قهوه تهیه کند، می تواند به صورت حرفه ای انواع قهوه را تشخیص دهد.

تکنیک های ناگفته درباره گرفتن فوم شیر

ترکیب قهوه با شیر یک ترکیب برنده است. اغلب آدم ها نوشیدنی هایی با ترکیب این دو عنصر را دوست دارند. نوشیدنی های محبوبی مثل لته، موکا، کاپوچینو همگی با مقدار زیادی شیر تهیه می شود. با استفاده از قسمت نازل بخار دستگاه اسپرسو، میتوان از شیر فوم غلیظ و خوش مزه ای به دست آورد. البته گرفتن فوم شیر کار هرکسی نیست. لازم است شما ساختار شیمی شیر را خوب بدانید، با انواع پیچر آشنا شوید، نحوه درست در دست گرفتن پیچر را بلد باشید تا تمام آن چه از فوم شیر در سر دارید، به عمل برسد.

هر وسیله ای نیاز به مراقبت هایی دارد تا طول عمر آن دستگاه بیشتر شود و کمتر آسیب ببیند. نظافت و مراقبت های دستگاه آسیاب قهوه، دستگاه اسپرسو و دیگر تجهیزات یکی از وظایف مهم باریستا است که در دوره باریستای مقدماتی اصول و روش هایی را به شما آموزش خواهیم داد که به بهترین نحو یک دستگاه را تمیز و نگهداری کنید.

اگر دارای ویژگی های زیر هستی، در این کلاس ثبت نام کن:

اگر عاشق قهوه ای، پر تلاش و پیگیری، دوس داری چیزهای جدید یاد بگیری و دنبال پیشرفتی، فقط یک دقیقه وقت بگذار و فرم زیر را پر کن. وارد شدنت به دنیای قهوه را تبریک میگم!